25 Temmuz 2012 Çarşamba

Sevmek Güçtür

Sevmek zayıflık, zayıflık incinmek, incinmek yaşam, yaşam güçtür.


Tüm dinler aynı noktada buluşuyor, teslimiyet diyor, bırak ve gitsin, o zaman yürekten kabullenme ve derinden bir ferahlık geliyor diyor.. Bu Allah sevgisinin mistik tanımlarından biri, Tanrı sevgisi, İnsan sevgisi, Doğa sevgisi, Yaşam sevgisi, Aşk.. istediğin şekilde adlandır.. Belki dil denen iletişim aracı gelişmezden evvel daha anlaşılırdı bu sevginin özü..
 İnsanoğlunun anlama çabasına küçük bir reveranstır  tanımlar..

Velhasıl kelam, insanlarız dünya içinde, dünya evren içinde, evren kaçmış karadeliğe, yani her şey bir varoluş, varoluş bir hareket, hareket bir titreşim, titreşim bir enerji, enerji etrafımızı sarmalayan her şey , aramızdaki bağ, ifadeleri, ölçerleri aşan..

Enerji bir duygu, duygu bazen sevmek, sevmek zayıflık, zayıflık incinmek, incinmek bir titreşim,  o titreşim bir yırtık kalbin ucunda, o yırtık ılık bir sızı.. Fark et, hayattasın. Hayattasın ve sızlıyor için, işte bu güç..O yüzden sevmek güçtür, Zayıflık güçtür, incinmek güçtür, hayattayız ve bu gücün ta kendisi..

Bir de pozlar var, yogadaki pozlar, oradaki zayıflıklar,  bacakların titremesi, kalçaların ağlaması.. Ağaç pozunda ayak bileğinin titremesi , kalçanın sağa sola sallanması ve tekrar yerini bulması yaşamdır. Yaşam, titreşimin içinden geçerek yol almaktır bir sonraki safhaya..Ayak bileğinin titremesi de ağaç pozuna dahil, nefes verirken ayak tabanından yeri itmek,  nefes alırken kollar ile gökyüzüne uzamak, hepsi dahil... Poz  histir. His, rüzgarda salınan yaprakların; dökülen savrulan , yağmur ile güçlenen yeşili derinleşen yaprakların hepsi. .. Poz, o salınıma  davet.. Salınım her şey ile olan bağımız an be an değişen, bütüne giden, bütünden kendi içine dönen.. Çünkü

‘‘Bu davet bizim
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine’’

Namaste

İncinmenin güç olduğunu anlatan güzel bir sunum için,
Buyurun buradan yakın..

http://www.ted.com/talks/brene_brown_on_vulnerability.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder